fbpx

Matkamine – kas tead, kui tõhus on looduses jalutamine tegelikult?

12.03. 2018

Palju on räägitud sellest, kuidas jalutamine ja matkamine on hea inimese füüsisele ja vaimsele olekule. Olgu siis selleks jalutuskäik tööle, kooli, poodi või pikem matk mõnel metsarajal.

Stanfordi ülikooli professorite poolt läbi viidud uuringus vaadeldi jalutamist linnas versus matkamist loodusrajal. Tulemused näitavad, et looduses jalutuskäik ja pikem matkamine on rahustavam ja kasulikum kui seda teha linnakäras.

 

Tehnikavaba aeg ise endale

Matkamise ja puhkamise hetkel on oluline faktor – ole tehnikast eemal. Uuringus üks uurimisgrupp oli neli päeva metsas matkamas. Selle aja jooksul pidid nad lahendama ka erinevaid ülesandeid. Selgus, et inimeste probleemilahenduse võimekus kasvas ligi 50% kui nad olid pikemalt eemal olnud tehnikavidinate kasutamisulatusest. Värske õhk, matkarada ja puhtad loodusvaated suurendavad inimese ajus vere läbivoolamise hulka. See omakorda tõstab tema mõtlemisvõimet. Seega on õige ennast kasvõi kord nädalas 100% välja lülitada, teha üks ca 90-minutiline matk looduskauniskohas, et kõik meeled saaksid puhata ning loodusest energiat ammutada. Loe siit, millal oleks töötajatele õige aeg üks meeskonnaüritus korraldada.

Eesti on matkamiseks ideaalne koht

Eestis on sadu väga ilusaid matkaradu. Neid jagub meie kodumaa igasse piirkonda. Enamus radadest on sobilikud matkamiseks igal aastaajal ja valida saab ka erineva raskusastmega terviseradu. Võid valida kerge jalutuskäigu või enam pingutust nõudva matkaraja.

Frank toob välja oma TOP 10 lemmik matkarada:

  1. Marimetsa matkarada
  2. Kakerdaja matkarada
  3. Paukjärve matkarada
  4. Meenikunno matkarada
  5. Raganamaa matkarajad
  6. Endla järve matkarada
  7. Harilaiu matkarajad
  8. Soomaa matkarajad
  9. Nõva puhkeala matkarajad
  10. Sakala tee matkarada

Tervet nimekirja parimatest Eesti matkaradadest eri piirkondades saad lugeda siit.

Mida looduses viibimine meile annab?

Eesti on suurepärane koht korraldamaks erinevaid ühendavaid meeskonnasündmusi just välitingimustes. Ilm võib olla küll meil heitlik, kuid jälgime ütlust „Ei ole halba ilma, on vale riietus“. Piisab vaid tunnisest liikumisest vabas õhus kui enesetunne on juba parem.

Matkal käimine on igat moodi kasulik – näiteks ei koorma looduslikul matkarajal käimine liigeseid, teiseks võid põletada tunnise matka puhul keskmiselt 500 kilokalorit (sõltub raskusastmest) ning kolmandaks vähendab matkamine kolesteroolitaset ja parandab vererõhku. Vabas õhus viibimine ja liikumine on kui enda kehale pai tegemine. Soovitame igal võimalusel minna metsa jalutama!

Loodusturismi silmas pidades on Eesti oma võimalustega Euroopa mastaabis kindlasti esirinnas. Tänu meie metsadele ja rikkalikule loodusele. Kuid ära unusta, matkarajal tuleb arvestada ka teistega ning loodust tuleb hoida!

 

Minge metsa!

PS! Soovitame hoida silma peal EV100 juubelimatkadel. Kliki siia. 


Sulle võib huvi pakkuda ka allolev lugemine 

Seiklusturism on suurepärane võimalus vahetuks kokkupuuteks loodusega. Seda kas matkamise või mõnusa looduskauni koha külastamisega. Aina populaarsemaks on saanud väljakutsuvad ja pingelised tegemised. Nagu näiteks ATV-de või jeepide safari, räästamatkad rabas, pankrannikult alla laskumine, kõrgustes köiel kõndimine, puu otsa ronimine ja sealt alla hüppamine jne. Variante on lõputult. Loe lähemalt …. Küsi pakkumist